КРС ще организира търгове за 5G честоти през второто тримесечие на 2020 г.
През 2020 г. Комисията за регулиране на съобщенията ще организира процедури за предоставяне на честоти в обхвата 3,6 GHz за изграждане на 5G мрежи в градска среда, като в този обхват има достатъчно ресурси, ще има и друга процедура за представяне на сегменти от най-ниския РЧ диапазон 700 MHz, който да се използва "споделено" за постигане на максимално покритие. Това заяви на конференцията "5G – Интелигентна трансформация и растеж" Иван Димитров, председател на КРС. Комисията организира събитието с участието на министъра на транспорта, ИТ и съобщенията Росен Желязков специалисти от GSMA, трите мобилни оператора, здравния сектор и икономическия университет, както и от две други министерства – МРРБ и Министерство на здравеопазването."През 2020 година в България ще има "умни" градове с изградени мобилни мрежи от пето поколение", заяви Росен Желязков. Според него държавата в лицето на правителството и на регулатора могат да стимулират развитието и разгръщането на мрежите. "Ясно е, че целенасочените инвестиции не могат да бъдат други освен пазарно-ориентирани и за да може да се стимулира потреблението, ще трябва да се мисли за мерки като намаляването на първоначалните и годишните такси, които се събират за използването на спектъра", каза Росен Желязков. Той добави, че в началото на декември Министерският съвет ще приеме променената тарифа за тези такси.

© МТИТС
Росен Желязков, министър на транспорта, ИТ и съобщенията
В момента режимът на изграждане на мобилна станция е приравнен към изискванията за водно-електрическа централа, посочи министърът. Според него, тези процедури трябва да бъдат облекчени, но при спазване на санитарно-хигиенните изисквания. "Ще намалим административната тежест, но ще засилим здравния контрол, обясни той.

Ласло Тот, GSMA
"Политиката за разполагане на базови станции, радиокули и други елементи от мобилната инфраструктура се сблъсква с големи бюрократични пречки и дългосрочни и скъпи процедури. Проектозаконът за малките клетки на ЕС ще помогне, но не е "сребърният куршум", който ще реши всички проблеми по изграждането на 5G", добави Ласло Тот, шеф за публична политика за Европа в международната телеком асоциация GSMA.
Вижте повече във Facebook видеото на Networkworld: