AMD може да заеме първо място на пазара за настолни процесори през първото тримесечие на 2021 година. С такава прогноза излязоха анализаторите от PassMark.
Според компанията AMD може да достигне 50,8% дял до края на март, докато за Intel ще останат 49,2% от пазара. Разбира се, не трябва да се забравя, че засега това са само прогнози и те може да се различават от истинските резултати от първото тримесечие на 2021 г.
AMD завзема все по-голям сумарен пазарен дял. Източник: PassMark
Ако прогнозите на специалистите от PassMark обаче все пак се сбъднат, това ще бъде първата победа за AMD в сегмента на настолните процесори за последните 15 години. За последно компанията успя да пробие до първо място през първото тримесечие на 2006 г., с дял от 53,9% срещу 46,1% за Intel.
Сегментът на настолните компютри може да се оклаже с нов лидер за пръв път от 15 години. Източник: PassMark
През октомври 2020 г. AMD представи процесорите Ryzen 5000, базирани на нейната най-нова архитектура Zen 3. При съпоставими характеристики новите чипове демонстрират повишена производителност както в тежки програми, така и във видео игри. Според представители на компанията и моделите от новата линия ще работят с чипсетите от вече продаващата се от пролетта на 2020 г. серия 500. По-ограничена поддръжка се очаква и с някои чипсети и производители на дъна със серия 400. За много потребители това означава възможност за по-евтин ъпгрейд без нужда от подмяна на дънни платки.
Освен това последните процесори на компанията са произведени по 7-нанометрова технология, като до края на 2021 г., се очаква AMD да покаже и първите си 5 нм. чипове. Междувременно Intel все още не може напълно прескочи уверено границата от 14 нанометра технология. През октомври 2020 г. нейният изпълнителен директор Робърт Суон обясни, че това е свързано с финанси - 14-нанометровото оборудване отдавна се е изплатило, докато 10-нанометровото все още изисква значителни инвестиции.
Това означава, че появата на чипове Intel с по-съвременен технически процес, не трябва да се очаква в обозримо бъдеще. Според предварителните прогнози 7-нанометрови чипове не се очакват преди 2022-ра или дори, според някои, през 2023 г.
Източник: PassMark
Все пак, все още е рано за празнични тържества в офисите на AMD. Компанията не може да се счита за лидер на целия пазар на процесори, въпреки че може да изпревари Intel в десктоп сегмента. Все още по-голямата част от лаптопите (горе) се произвеждат на процесори на Intel, като прогнозираните дялове за първото тримесечие на 2021 г. са 83,2% за Intel и 16,8% за AMD. В сървърния сегмент на пазара (долу) разликата според PassMark се очаква да бъде още по-значителна - 1,2% за AMD и цели 98,8% за Intel.