В нов модерен учебен кабинет учениците от Професионалната гимназия по механотехника в град Сливен ще започнат дуалното си обучение през 2019 г. Кабинетът е създаден и оборудван по идея на ЗММ-Сливен в партньорство със Siemens България, а официалното му откриване бе в края на януари.
Учебният кабинет на техникума вече разполага с модерен струг с цифрово-програмно управление (CNC) LT580-1000, произведен от ЗММ-Сливен, със система за управление SINUMERIK 828D, доставена от Siemens България. Учениците имат достъп и до нова компютърна зала с 8 работни места, оборудвани със специализирания софтуер на Siemens за обучение за работа с управления на металорежещи машини - SINUTRAIN. „Двама преподаватели от гимназията вече са преминали обучение за работа със софтуера в Технически университет – Габрово“, обясняват от Siemens България.
„Проектът е част от инициатива за въвеждане на дуално обучение в Сливен, подкрепяна от местния бизнес. Целта е да се повиши квалификацията на учениците, да се насърчи усвояването на практически умения и по този начин да се помогне за тяхната успешна реализация на пазара на труда в бъдеще“, добавят организаторите.
“За нас е удоволствие, че имаме възможност да подкрепим Професионалната гимназия по механотехника в Сливен. Дуалната форма на обучение е утвърден модел на успешно сътрудничество между компаниите и образователния сектор, който позволява на учениците да излязат по-подготвени за практическите очаквания към тях, а на бизнеса - да намери необходимите му кадри“, заяви инж. Петър Кацаров от направление “Дигитализирано производство” на Siemens България.
През последните години все повече професионални гимназии у нас се обръщат към дуалното обучение като начин да се преодолее пропастта между подготвеността на кадрите и нуждите на бизнеса. „Siemens България има дългогодишни традиции на сътрудничество и подпомагане на водещите технически университети в страната. С откриването на новия специализиран кабинет по „Машини и системи с ЦПУ“ в Професионалната гимназия по механотехника в Сливен се насочваме към още по-ранните етапи на подготовка на бъдещите специалисти, за да дадем възможност на младите хора да придобият практическите познания и умения, които ще са им необходими в бъдеще“, допълни инж. Кацаров.
Петя Костова, старши бизнес партньор „Човешки ресурси“ VMware за България и за регион EMEA
“ Петя Костова, старши бизнес партньор „Човешки ресурси“ VMware за България и за регион EMEA, е лице на рубриката HR of the Month („ЧР на месеца“) през февруари. Инициативата се... ” вижте още »Сертификатът за бизнес умения EBC*L (European Business Competence Licence) e документ с...
PRINCE2 (Projects in Controlled Environments) е международно призната сертификационна система....
Сертификатът Certified Information Systems Auditor (CISA) е въведен през 1978 година по...