27 български бизнес оранизации приеха Национален план за действие в изпълнение на Европейския пакт за младежта, който включва 8 приоритета за промяна, засягащи всички участници в екосистемата - учители, ученици, родители, училища, университети, компании, браншови организации и НПО.
Пактът за младежта е инициатива на CSR Еurope, най-голямата европейска бизнес мрежа, и Европейската комисия (ЕК). Той и цели да подобри възможностите на младите хора за работа чрез създаване на партньорства по оста бизнес-образование и осигуряване на стажове и възможности за първа работа. До момента бизнес лидери и образователни институции от ЕС са изработили над 23 000 проекта, в следствие на които са разкрити над 160 000 стажантски и работни позиции в Европа.
Националният план за действие предвижда 8 приоритетни области на работа, концентрирани върху подобряване на качеството на образованието, подготовка на учители, активно включване на компании и родители в управление на образователните институции, персонализирано образование и ранно професионално ориентиране за всяко дете. Българският документ е един от 24-те приети национални плана, а участниците в него се обединиха около 3 общи предложения за нови политики, отправени към ЕК:
„Отговорният бизнес е сила за добро. Неговата роля е да бъде иновативен не само в услугите и продуктите, които предлага, но и да работи в полза на обществото като успява изпреварващо да разпознае предизвикателствата, да търси, инвестира, експериментира и предлага решения“, коментира Огнян Траянов, председател на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН (БМГДООН).
Планът включва редица действия на компаниите,
обхващащи различните приоритети, чрез които образованието в България може да придобие по-практична насоченост. Сред тях са:
Освен това в помощ на различните индустриални сектори бизнесът и НПО предвиждат консултиране на компаниите как да посрещат очакванията на завършилите в чужбина български младежи. С помощта на висшите училища и други заинтересовани страни компаниите ще стимулират ПЧП в областта на образованието, включително чрез премахване на пречки в нормативната уредба.
В помощ на учителите и училищата бизнесът се ангажира да предложи допълнителна квалификация на учители и преподаватели в компании и фирмени учебни центрове, като се предвиждат кредити на учителите за преминати учебни центрове на фирми. Учителите обаче трябва да останат в образователната система за минимум 3 години.
За да бъдат посрещнати нуждите на бъдещето (8-ия приоритет в Националния план), компаниите ще помогнат за интеграция на съвместни програми между различни институции, включително и частните, като за целта професионалните училища и ВУЗ трябва да разпознаят своя ангажимент.
Компаниите, които вече са се включили в Националния план за действие, се ангажират да създадат в България 280 нови работни места за старт в кариерата. Очаква се и създаването на общо 3000 нови висококачествени стажове и практики, както и на поне 100 качествени партньорства между бизнеса и образованието.
Петя Костова, старши бизнес партньор „Човешки ресурси“ VMware за България и за регион EMEA
“ Петя Костова, старши бизнес партньор „Човешки ресурси“ VMware за България и за регион EMEA, е лице на рубриката HR of the Month („ЧР на месеца“) през февруари. Инициативата се... ” вижте още »Certified Ethical Hacker на EC-Council е най-развитата програма за етично хакерство в света,...
Certified Information Systems Security Professional (CISSP) e независима сертификация...
Сертификатът Certified Information Security Manager (CISM) се издава по програма на ISACA...