Наличието на фалшифицирани стоки на пазара в 9 сектора ежегодно носи загуби в размер на повече от 94 млрд. лева, или 7,4 % от всички продажби. Наред с това всяка година се реализират допълнителни загуби в размер на 69 млрд. лева за цялата икономика на ЕС в резултат на непреките последици от фалшифицирането и пиратството в тези сектори, тъй като производителите купуват по-малко стоки и услуги от доставчиците, а това причинява верижни последици в други области. Това сочи анализът на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) след редица проучвания.
Деветте засегнати сектора са козметични продукти и продукти за лична хигиена, облекло, обувки и аксесоари, спортни стоки, играчки и игри, бижута и часовници, ръчни чанти, музикални записи, спиртни напитки и вино, фармацевтични продукти. Анализът е изготвен от Европейската обсерватория за нарушенията на правата на интелектуална собственост, създадена през 2009 г. в подкрепа на защитата и прилагането на правата върху интелектуалната собственост и в помощ на борбата срещу нарастващата заплаха от нарушения на правата върху нея в Европа.
Прочетете още: IDC: Продажбите на 4G смартфони ще надмине 1 млрд. бр. през 2016 г.
„Нереализирани продажби се изразяват в почти 500 000 работни места, които са пряко изгубени или не са разкрити във всички посочени сектори в ЕС, тъй като законните производители, а в някои случаи и дистрибуторите на съответните продукти наемат по-малко работници, отколкото биха наели при липса на фалшифициране и пиратство“, добавят от агенцията. Оттам изчисляват, че верижният ефект от фалшифицираните стоки върху други сектори води до още 290 000 загубени работни места в други сегменти от икономиката на ЕС.
Проучванията са проведени между март 2015 г. и септември 2016 г. от EUIPO, като целта е била събиране на по-пълна информация за икономическата цена на фалшифицирането и пиратството в ЕС.