Скъпи читатели,
С радост можем да споделим резултатите от петото поред издание на проучването на ангажираността в ИТ сектора - “Топ ИКТ Работодател”.
Резултатите и анализите тази година са изключително интересни и вярваме, че ще бъдат полезни за всички заинтересовани от нагласите и очакванията на хората, заети в ИТ и аутсорсинг сектора.
Благодарим ви за доверието и интереса към нашата инициатива!
През 2016 г. в проучването “Топ ИКТ Работодател” се включиха 37 компании с общ списъчен състав 5421 служителя, като в класациите участват 31 компании с 3172 служители.
Благодарим и на партньорите ни от Audit Advice Associates (AAA) за предоставената оригинална методология за изследване на ангажираността. С помощта на AAA ние гарантираме, че резултатите от проучването са реални, надеждни и статистически значими.
Обемът на извадката тази година бележи значителен ръст, което ни осигурява 95% гаранционна вероятност и ниска стохастична грешка при обработката на резултатите.
Макар да не е основен предмет на изследването, общата удовлетвореност на служителите от компаниите работодатели, включили се в тазгодишното проучването е 89%, а за 2015 г. - 88%.
Данните по-горе показват, че браншът трайно обръща внимание на ангажираността на своите служители. Това е и знак за подчертана устойчивост на тенденцията добрите практики в областта на човешките ресурси да се прилагат и обогатяват масово от управлението на ИТ сектора в България.
“Топ ИКТ Работодател” разкрива и някои предизвикателства пред компаниите. За по-добри резултати следва да се оценят и осмислят отново някои области от дейността им, да се анализират възможностите за подобрение с цел повишаване на ангажираността и мотивацията на служителите.
Голяма част от мениджмънта на компаниите, след като получи резултатите си, изготвя план за действие относно развитие на ангажираността на служителите. За нас е важно да се изследва не само мнението на служителите, но и готовността на отделите “Човешки ресурси” и ръководството на компаниите да бъдат активни и да реагират своевременно за елиминиране на рисковите фактори. Именно това е причината методологията на изследването да включва изготвяне и адресиране на подобен план за действие и той да е важен елемент от класирането.
Количеството и качеството на труда са измерител на човешкото работно поведение, а то зависи от множество фактори. В нашето изследване се фокусираме върху 18 фактора на ангажираността, като развитието на всеки един от тях води до повишена мотивация и удовлетвореност от страна на служителите.
Вярваме, че нашият проект и споделените резултати от изследването също играят важна роля при постигането на подобрения в ключовите фактори за ангажираност, като и на високото ниво и конкурентоспособност в ИКТ индустрията.
Приятно четене!
Недялка Йоловска, Светлозар Петров,
управител, ICT Media управител, JobTiger